همه چیز درباره اجاره سند برای کارهای بانکی و حقوقی

اجاره سند و فیش اجاره ای و خرید وثیقه به منظور آزادی زندانیان جرایم غیر عمد از جمله برنامه هایی است که در سال های اخیر مثل رحم اجاره ای و خرید و فروش کلیه و کبد و اسپرم، در کانون توجه ایرانیان قرار گرفته است. در این گفتار، درباره اجاره سند و مسائل حقوقی پیش روی آن، اطلاعات جامعی در اختیار مخاطبان گرامی سایت قرار می گیرد.

اگر نظر و دیدگاهی درباره اجاره سند دارید یا سابقه اجاره سند را برای کارهای حقوقی و قضایی و بانکی داشتید، مراتب را با رعایت حریم خصوصی از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

اجاره سند

اجاره سند

اجاره سند چیست؟

سند در واقع برگه مالکیت یک ملک یا زمین است. چه به صورت منقول باشد چه غیرمنقول، چه در تهران باشد چه در شهرستان، اعتبار داشته و ارزش روز آن قابل ارزیابی و تشخیص است. ترجمه اسناد ملکی یکی از مهم ترین مدارک برای متقاضیان دریافت ویزای شنگن و ویزای 5 ساله کانادا است.

این سند بهادار، برای کارهای  مختلفی استفاده  می شود. مثلا شما قصد دریافت وام از بانک دارید یا می خواهید ضمانت نامه  شرکت در مناقصات و مزایدات دریافت کنید. بایستی سند شما، ارزشیابی شده و سپس به میزان ارزشیابی سند، بر اساس درصدی از سند که در رهن بانک هست، وام یا ضمانت نامه بانکی دریافت کنید.

صاحب اسنادی که سند خود را اجاره می دهند، برای این کار، حق الزحمه دریافت می کنند و ضمانت هایی اخذ می کنند. سند برای افراد ممنوع الخروج، سند برای گرو گذاشتن در گمرکات کشور، سند برای تسهیلات بانکی که در بالا گفتیم، سند برای اخد مرخصی کوتاه مدت برای زندانی و سند برای تضمین زندانی برای صدور قرار موقت از جمله دلایل و کارکردهای سند اجاره ای است.

دقت کنید که اجاره سند با معامله ملک در رهن بانک فرق دارد. فروش مال غیر ، غیر قانونی بوده و خرید و فروش ملک در رهن بانک بدون رضایت بانک ، غیر قانونی و مصداق کلاهبرداری خواهد بود. مطالعه قانون ثبت اسناد را توصیه می کنیم.

بازار پر مشتری سند اجاره ای

بعضی از زندانی ها و بازداشتی ها ، کاسبی خوبی را برای افرادی که امکان اجاره سند و گرو گذاشتن سند دارند، فراهم کرده اند. اگر قاضی، قرار وثیقه برای متهم صادر کند و سند نداشته باشند، می توانند نسبت به خرید سند اجاره ای اقدام کنند. اجاره سند در سراسر کشور، نرخ های متفاوتی دارد. سند و فیش اجاره ای در واقع برگه بهادار است که متعلق به غیر بوده و شخصی غیر از مالک آن، آن را اجاره کرده و از فوایدش بهره مند می شود.

اگر شخصی جرمی مرتکب شده باشد و بازداشت شود، قاضی پرونده برای او قرار تامین کیفری صادر کرده و در صورتی که ملک یا سند نداشته باشد، می تواند از سند شخص دیگر برای وثیقه گذاشتن استفاده کند. این  سند باید معتبر و اصل بوده و رضایت صاحب سند اخذ شود. صاحب سند نیز در ازای مدت مشخصی، سند را اجاره داده و هزینه ای دریافت می کند.

سند اجاره ای در مناطق 22 گانه تهران، قیمت بیش تری از سند اجاره ای در مراکز 30 استان کشور دارد. گاها مشتری باید برای اجاره سند، 10 تا 15 درصد مبلغ ارزش سند را پرداخت کند. یعنی برای قرار 2 میلیارد تومانی در تهران، تا 2 میلیارد ریال باید پرداخت شود. اگر پول پرداخت نشود، سندی اجاره داده نشده و متهم یا مجرم باید در زندان باشد.

البته برای اجاره سند، در صورتی که متقاضی ، پول کافی و نقدینگی کافی نداشته باشد، بخشی از مبلغ اجاره سند را به صورت نقد و بخش دیگری را به صورت چک معتبر دریافت می کنند. چک نیز باید ضامن معتبر داشته باشد. طبق قانون جدید چک که از سال 1400 شمسی ابلاغ شده است، شرایط صدور چک در وجه حامل حذف و باید صادر کننده و دریافت کننده و تاریخ و مبلغ در سامانه ای که بانک مرکزی اعلام کرده، ثبت شود.

در مواردی که سند اجاره می شود، موسسات ارائه دهنده سند اجاره ای، تضمین های محکم و معتبری اخذ می کنند که اگر زندانی برنگشت یا سند در وثیقه، تهدید شد، بتوانند خسارت خود را جبران کنند. در واقع چکی که گرفته می شود، به اندازه مبلغ سند است. چند ضامن معتبر که باید کاسب مطرح یا کارمند رسمی باشند نیز برای تضمین معرفی شود و از آن ها چک دریافت می شود. یعنی علاوه بر حق الزحمه اجاره سند، بایستی به اندازه ارزش روز سند، چک ضامنین معتبر ارائه شود.

چون موسسات اجاره دهنده سند، در مواردی که فرد زندانی، فرار کند، به ضامنین فشار می آورند، لذا امکان عدم اجرای تعهدات توسط اجاره گیرنده سند، کاهش می یابد. سند اجاره ای، منع قانونی ندارد. در قانون اشاره نشده که سندی که به وثیقه گذاشته می شود، حتما به نام متهم یا زندانی یا اقوام درجه یک  باشد. اما از دل ماجرای سند اجاره ای می تواند جرم هایی برخیزد که به هر حال، به اصل قضیه ارتباطی ندارد.

قرار التزام به حضور با قسم، قرار کفالت، قرار وثیقه و قرار بازداشت موقت از جمله قرار های تامین است که قانون گذار بر حسب جرم مجرم ، تعیین کرده  است. برای مواردی که جرم سنگین نباشد، قرار کفالت صادر می شود و لذا فیش حقوقی کارمند رسمی و یا فرد معتمد برای ضمانت در دادسرا کفایت می کند. فیش حقوقی نیز خرید و فروش می شود و حق الزحمه موسسات خرید و فروش کننده فیش حقوقی نیز قابل توجه است.

اجاره سند

اجاره سند

قوانین اجاره سند

برای اجاره سند بهتر است که اعتبار و اصالت سند، راستی آزمایی شود. از دفاتر و مراکز معتبر حقوقی و تجاری دریافت شود و قراردادی منعقد شود. بر اساس قانون و عرف جامعه ، سند اجاره ای دریافت و استفاده شود. تخمین هزینه اجاره سند نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد و قیمت مصوب  ندارد. اینکه برای سند اجاره ای شما، مرکز ارائه دهنده، 4 درصد بگیرد یا 5 درصد یا 10 درصد یا 15 درصد مبلغ سند و مبنای محاسبه اش چطوری هست، موضوعی شخصی بین اجاره دهنده و اجاره گیرنده سند است.

مدت اجاره و ارزش ریالی سند از جمله مسائل مهم تعیین کننده در اجاره سند است. چون اجاره سند توسط اجاره گیرنده، از طریق شخص واسط صورت می گیرد که یا شخص حقیقی است یا شخص حقوقی، لذا در نظر داشته باشید که حق الزحمه پرداختی، باید نظر این 2 نفر را تامین کند. باید مراقب کلاهبرداران و افراد سود جو هم باشید. لذا مراجعه به مراکز معتبر توصیه می شود.

اگر شما نیاز به 1 میلیارد ریال دارید، اجاره سندی که 200 میلیارد ریال ارزش بازاری دارد، مناسب کار شما نیست. لذ اباید هم خوانی مبلغ وام یا ودیعه مورد نظر با سند اجاره ای در نظر  گرفته شود.

مراجعه به دفاتر کارگشایی و تحویل سند کامل و ارائه نامه نیابت از جمله مراحل اجاره سند است.

مخاطب گرامی

اگر به هر دلیلی قصد اجاره سند در سال 1400 به بعد دارید، با کارشناسان ما از طریق بخش ارتباط با ما در تماس باشید.

لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، به اطلاع فعالان کسب و کار و مدیران شرکت های پیمانکاری و تجاری و صنعتی برسانید.

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *