5 مزیت سند تک برگ نسبت به سند منگوله دار قدیمی

در گذشته اسناد صادر شده به صورت سندهای منگوله دار بودند. ولی بعد از سال ۹۰ روند کار تغییر کرد. یعنی برای آن دسته از معاملاتی که از سال ۹۰ به بعد انجام شده است. سند تک برگی صادر می شود که نسبت به سند های منگوله دار قدیمی مزایای بی شماری دارند. مزیت سند تک برگ نسبت به سند منگوله دار غیرقابل انکار است.

به همین جهت خیلی از افراد تصمیم گرفته اند. سند های منگوله دار قدیمی خود را به سند تک برگ تبدیل کنند.

اما سوالی که معمولاً این افراد مطرح می کنند. این است که نحوه تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی چگونه است؟

و سند تک برگ چه مزایای به خصوصی نسبت به سند منگوله دار دارد؟

در ادامه مراحل تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ را به طور کامل بررسی میکنیم. و مزایا سند تک برگ نسبت به سند منگوله دار را به طور مفصل بررسی میگوییم.

سند منگوله دار

قبل از بررسی مراحل تبدیل بد نیست بدانید سند منگوله دار چیست و چه تعریفی از آن وجود دارد؟

چند سالی است که سند تک برگ جایگزین سندهای منگوله دار شده اند

چند سالی است که سند تک برگ جایگزین سندهای منگوله دار شده اند

سند منگوله دار سندی دفترچه ای است که با یک نخ و یک تکه سرب توسط اداره ثبت اسناد رسمی پلمپ شده است. توجه به این نکته ضروری است که اگر سند پلمپ نشده باشد، اعتبار ندارد. دلیل پلمب کردن این سند حفظ صحت و اعتبار آن است. این سند به صورت دست نویس و در یک دفترچه با تعداد زیادی برگه تنظیم می شده است.

تعریف سند تک برگ

از سال ۹۰ به بعد نوع دیگری از سند مالکیت با فرمتی مشخص به شکل مکانیزه و تنها در یک برگ تنظیم می شود. که از نظر اعتبار و رسمیت مانند سند منگوله داراست. این اسناد فاقد پلمپ سربی است. که سابقاً به اسناد دفترچه ای زده می شد. این سند مالکیت پس از هربار معامله باید توسط خریدار به اداره ثبت مربوطه تحویل شود تا پس از ابطال آن سند جدید به نام خریدار صادر شود. در این اسناد جدید نقشه محل موقعیت ملک در مقیاس یک دو هزارم روی سند ملک در قسمت پایین صفحه نشان داده می شود.

مزیت سند تک برگ نسبت به سند منگوله دار

با تعاریف سند منگوله دار و سند تگ برگ آشنا شدید. شاید برای شما هم سوال باشد سند تک برگ چه مزایایی نسبت به سند منگوله دار دارد که از سال ۹۰ سند تک برگ جایگزین سند منگوله دار شد.

در ادامه به بررسی مزیت سند تک برگ نسبت به سند منگوله دار میپردازیم.

۵ مزیت سند تک برگ نسبت به سند منگوله دار:

۱.سند مجزا برای شرکا

۲.امنیت بالا در برابر جعل

۳.ثبت دقیق اطلاعات

۴.صرفه جویی در کاغذ

۵.تحویل آسان به مالک

سند مجزا برای شرکا

یکی از مهم ترین ویژگی های سند های منگوله دار نسبت به سند های تک برگی این است که در صورت وجود شریک یا شرکا در یک ملک هر مالک یک سند مجزا خواهد داشت. به عنوان مثال در صورتی که ۲ نفر در یک ملکی ۳ دانگ ۳ دانگ شریک باشند، برای هرکدام یک سند تک برگ صادر می شود.

اما در مورد اموال مشترک اگر بنا باشد سند منگوله دار صادر شود، یک سند مشترک برای همه شرکا صادر می شد. درصورتی که یکی از شرکا قصد دریافت سند جداگانه داشت، باید پروسه بسیار طولانی را طی می کرد و با سخت گیری های زیادی مواجه می شد تا بتواند سند جداگانه دریافت کند.

امنیت بالا در برابر جعل

سندها از مهم ترین مدارکی هستند که مورد حمله جاعلان قرار میگیرد و افراد زیادی در پی جعل اسناد هستند ولی صدور سند های تک برگ به صورت کاملاً مکانیزه و الکترونیکی در اداره ثبت انجام می شود.

جعل سند های دفترچه ای قدیمی نسبت سند های تک برگ خیلی راحت تر بود، حال آن که سند تک برگ به گونه ای طراحی شده است که نمی توان به راحتی آن را جعل کرد.

سند تک برگ هولوگرام مخصوص به خود را دارد. در صورتی که سند دفترچه ای این ویژگی را ندارد. از این رو برای دست کاری سند تک برگ به امکانات و افراد مجرب با مهارت بالا نیاز است که این کار از عهده هرکسی بر نمی آید.

ثبت دقیق اطلاعات

از ویژگی های شاخص این اسناد درج دقیق و کامل اطلاعات و مشخصات مالک و ملک به صورت خواناست که به همین علت خواندن و کنترل ﺁن برای تمام مردم راحت شده است.

این ویژگی باعث شده است که جعل این اسناد مشکل باشد. این درحالی است که سند های منگوله دار به صورت دستی تهیه می شدند.

صرفه جویی در کاغذ

از دیگر ویژگی های مهم سند های تک برگی می توان به صرفه جویی در کاغذ اشاره کرد. همان طور که می دانید اسناد قدیمی صفحات زیادی داشتند و برای تهیه آن ها باید کاغذ زیادی استفاده می شد.

درصورتی که با کمک سند های تک برگی این تعداد کاغذ به حداقل میزان ممکن رسیده است.

تحویل آسان به مالک

یکی دیگر از مزیت های سند تک برگ نسبت به سند منگوله دار این است که این اسناد درب منزل مالکین به آن ها تحویل داده می شود.

این به این معناست که مالکان دیگر نیازی ندارند در ادارات به دنبال دریافت سند خود باشند و به راحتی در درب منزل خود سند تک برگ خود را تحویل میگیرند.

چند نمونه از مهم ترین مزییت سند تک برگ نسبت به سند منگوله دار را بررسی کردیم. اگر شما هم سند منگوله داری دارید که قصد دارید به سند تک برگ تبدیل کنید. میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید تا با مراحل تبدیل و مدارک مورد نیاز جهت تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ آشنا شوید.

مراحل تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ

کارگشایی صداقت با چندین سال سابقه کاری و رزومه موفق در زمینه اجاره سند و اجاره وثیقه با کارشناسان مجرب و متعهد تا آخرین لحظه در کنار شما عزیزان خواهد بود. این گروه مشاوره افتخار دارد با چندین سال سابقه کاری و رزومه موفق در کنار شما باشد.

تیم پشتیبانی ما آماده ارائه خدمات برای سراسر کشور می باشد. شما تنها کافیست با شماره های 09198819313 و 02166053541 تماس بگیرید

همچنین شما میتوانید با شماره گیری شماره های بالا از انواع سندهای موجود آگاه شوید.

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *